porady

Torebki podsiodłowe

Podziel się tym artykułem:
Torebki podsiodłowe

Podczas rowerowych, zwłaszcza samotnych wypadów – musimy być przygotowani na różne zdarzenia losowe np. awarie sprzętu. Warto wówczas być samowystarczalnym i mieć przy sobie najpotrzebniejsze rzeczy, tak aby nie było potrzeby proszenia kogoś o pomoc. Dobrym rozwiązaniem jest pakowanie potrzebnych przedmiotów do torebki podsiodłowej, z których zawsze będziemy mogli skorzystać w razie potrzeby…

Zastosowanie

Torebki podsiodłowe to praktyczne wyposażenie roweru – nie przeszkadzają w trakcie jazdy, a pozwalają zabrać ze sobą na trening najpotrzebniejsze rzeczy. Są niezbędne zwłaszcza podczas wypadów na rowerze szosowym, gdzie ważny jest odpowiedni komfort. Dzięki torebce podsiodłowej nie musimy często zakładać plecaka, co sprawia, że możemy cieszyć się o wiele większą swobodą. Ponadto, nie trzeba również wyładowywać zbytnio tylnych kieszonek koszulki – wkładamy tam np. tylko telefon, wiatrówkę i coś do jedzenia. Reszta rzeczy, a zwłaszcza narzędzi – wędruje do torebki podsiodłowej, aby w ten sposób odciążyć trochę plecy.

Torebki podsiodłowe

Co warto wozić w torebce podsiodłowej?

Zawartość torebki podsiodłowej zależy od jej rozmiarów, długości trasy, a także od naszych osobistych preferencji. Przede wszystkim, dobrze zabrać ze sobą narzędzia, dzięki którym będziemy mogli dokonać niezbędnych napraw, np. wymienić dętkę.

W niewielkiej torebce podsiodłowej warto więc znaleźć miejsce dla następujących rzeczy:
– multi-tool,
– dętka i łatki do opon,
– łyżki do opon.

A jeśli w torebce zostanie trochę wolnego miejsca, to możemy w niej schować również pieniądze, dokument tożsamości, mini apteczkę, klucze od domu, czy mini power bank.

Wybór torebki podsiodłowej

Rozmiar

Jeśli zazwyczaj wybieramy się na kilkugodzinne wycieczki – to warto kupić niewielką, idealnie mieszczącą się pod siodło torebkę. Do tej pory testowałam dwie torebki podsiodłowe – Deuter Bike Bag S i Vaude Race Light Saddle Bag.
W obu przypadkach małe torebki są naprawdę niewielkie – do Deutera w rozmiarze „s” zmieści się dętka MTB, multitool i łyżki do opon, a do Vaude – dętka szosowa, łyżki i parę łatek. Warto o tym pamiętać, kiedy zamawiamy torebkę przez Internet – na podstawie zdjęcia katalogowego trudno ocenić jej rzeczywistą pojemność.

Duże torebki podsiodłowe pozwolą nam zabrać ze sobą więcej rzeczy, nie przesadzajmy jednak z ich wagą – dodatkowy ciężar pod siodełkiem może nam nieco przeszkadzać w trakcie podjazdów pokonywanych na stojąco, gdy rower trochę buja się na boki. Torebka również nie powinna wystawać po bokach siodła – może to prowadzić do otarć lub nienaturalnej pozycji w trakcie jazdy.

Kiedy wybieramy się na całodniowe lub kilkudniowe, a nawet dłuższe wypady, a nie chcemy zakładać plecaka (lub chcemy zabrać ze sobą na wypad jeszcze więcej bagażu) – to dobrze jest rozważyć zakup naprawdę dużej, bardziej turystycznej torby podsiodłowej np. w stylu bikepacking’owym. Zmieścimy tam naprawdę dużo rzeczy – w mojej woziłam np. śpiwór i kurtkę.

Sposób mocowania

Torebki mocowane są najczęściej za pomocą rzepów do prętów siodła i sztycy. Jest to naprawdę trwałe i skuteczne rozwiązanie.
Na torebki z mocowaniem plastikowym radziłabym uważać – na Teneryfie kolarzowi który jechał przede mną, taka torebka nagle się wypięła w trakcie jazdy. Tracimy w ten sposób również możliwość kompresji torebki za pomocą rzepów, a sam uchwyt może z czasem zacząć hałasować.

Wodoodporność

Niestety większość torebek dostępnych na rynku nie jest wodoodporna. Stąd przedmioty które są narażone na wpływ wilgoci, warto dodatkowo wkładać dodatkowo do woreczków strunowych. Jeśli w torebce trzymamy multitool’a – to po jeździe w deszczu lub myciu roweru należy go wyciągnąć i osuszyć. W przeciwnym razie szybko zmieni swój wygląd nie do poznania.

Mocowanie torebki podsiodłowej

Torebka podsiodłowa musi być zamocowana odpowiednio mocno, aby nie przesuwała się lub nie odpadła w trakcie jazdy. Warto również, aby była odpowiednio cicha – dobrze jest więc ją odpowiednio wypakować, tak aby nic nie latało i nie hałasowało w środku. Podczas montowania torebki należy zwrócić również uwagę na to, czy nie zasłania nam tylnej lampki – niektóre z nich posiadają uchwyt na który możemy założyć lampkę.

Podsumowanie

Torebki podsiodłowe należą do najbardziej praktycznych rowerowych akcesoriów, szczególnie gdy często jeździmy sami i nie możemy liczyć na pomoc grupy. Nie psują wyglądu roweru, szybko o nich zapominamy, a jednocześnie gdy zajdzie taka potrzeba, zapewnią nam łatwy dostęp do niezbędnych przedmiotów.

DSC04084

Komentarze

  • Do torebki nie pakujcie za to telefonu, aparatu. Zwłaszcza, kiedy jest w niej np. multi-tool. Taki scyzoryk skutecznie rysuje ekraniki wyświetlacze. Wszystko rysuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *