porady

Rowerowa apteczka

Podziel się tym artykułem:
Rowerowa apteczka

Apteczka to często pomijane przez rowerzystów wyposażenie. Podczas dłuższych, kilkudniowych tras jest niezbędna. Na krótszych wypadach często jednak o niej zapominamy, dopóki nie zaliczymy gleby. Wypadki na rowerze są niestety nieuniknione. Lot przez kierę, czy też szlif- to nic przyjemnego, ale taki już „urok” tego sportu. Chociaż przy poważniejszych urazach, gdzie wymagana jest pomoc medyczna- apteczka niewiele pomoże, tak w przypadku drobniejszych ran i dolegliwości może sprawić, że uda się nam zrealizować całą trasę bez jej niepotrzebnego przerywania.

Rowerowa apteczka musi być przede wszystkim lekka i wodoodporna. Powinna być na tyle mała, aby bez problemu zmieściła się w torebce podsiodłowej, tylnej kieszonce koszulki lub w plecaku. Jednocześnie musi zawierać wszystko, co niezbędne. Oczywiście, gdy jedziemy sami, to starajmy się, aby apteczka była jak najmniejsza i nie przeszkadzała nam w trakcie jazdy. Natomiast, gdy jedziemy w grupie (i nie jesteśmy jej najsłabszym ogniwem;) ) – to warto zabrać ze sobą dobrze wyposażoną apteczkę, bo im większa grupa, tym większe prawdopodobieństwo, że w końcu ta apteczka nam się do czegoś przyda…

Obecnie w sklepach internetowych mamy duży wybór apteczek rowerowych, które mają gotowe zestawy. Posiadają one praktyczne, specjalnie zaprojektowane torebki, ale często zawierają niezbyt potrzebne elementy lub brakuje im różnych rzeczy, które później i tak musimy dokupić, więc cenowo wychodzi to dość drogo.

Lifesystems Pocket First Aid Kit

Dobrą alternatywą dla gotowych zestawów- są apteczki skompletowane samodzielnie. Praktycznym rozwiązaniem jest przechowywanie leków i niezbędnych przedmiotów w woreczku strunowym.
Ważne jest, aby taka apteczka była dopasowana do naszych własnych potrzeb, a także trasy, warunków klimatycznych i kraju, w którym mamy zamiar jeździć. Zabieramy wtedy ze sobą te akcesoria i leki (najlepiej zgodnie z zaleceniami lekarza), które musimy brać, np. jeśli często doskwierają nam w podróży problemy żołądkowe, to musimy zadbać o odpowiednie wyposażenie apteczki o dodatkowe lekarstwa zapobiegające tym dolegliwościom.
W zależności od długości trasy apteczki będą znacznie różnić się składem.

Apteczka na krótsze wypady

Kiedy zamierzamy zrobić krótki trening np. w terenie i jedziemy sami lub z niewielką grupą na maksymalnie jednodniowy wypad- to wyposażenie naszej apteczki może być dość skromne. Obszernie wyposażoną apteczkę dobrze zostawić w samochodzie na parkingu, jeśli mamy taką możliwość. Poza tym, jeśli nie poruszamy się po jakimś totalnym odludziu, to zawsze możemy zakupić potrzebne rzeczy w aptece.

Przykładowy skład apteczki:

 • bandaż, gaza,
 • plasterki,
 • coś do odkażania ran, np. woda utleniona w żelu, bo zajmuje mało miejsca,
 • maści/żele w mini pojemniczkach – np. kiedy mamy problemy z otarciami, to możemy zabrać ze sobą krem do małego zakręcanego plastikowego pojemniczka (dostępny w drogeriach Natura lub Rosmann), a na wypady typowo terenowe resztkę żelu w tubce na stłuczenia,
 • opcjonalnie antybakteryjne chusteczki nawilżające w małym opakowaniu,aby przetrzeć zabrudzone dłonie.
userimages201508118305284389orig

Apteczka na dłuższe wypady

Jeżeli wybieramy się na dłuższy, kilkudniowy wypad, to musimy bardzo dobrze przemyśleć skład naszej apteczki. Powinna ona być bardzo dobrze wyposażona, zwłaszcza jeśli planujemy dłuższą podróż do krajów egzotycznych, bądź zamierzamy eksplorować odludne, dość niebezpieczne miejsca, gdzie nie będzie łatwo o znalezienie apteki i opieki medycznej na trasie.

Przykładowy skład apteczki:

 • bandaż zwykły i elastyczny, gazy,
 • plastry,
 • opatrunki, kompresy jałowe, zimne/ciepłe okłady, opatrunki nieprzylegające do ran w przypadku szlifów (np.opatrunek hydrokoloidowy Granuflex)- w pojedynczych saszetkach,
 • szwy naklejane (paski do zaklejania ran- dostępne szczególnie w aptekach internetowych),
 • środki do odkażania ran, np. woda utleniona w żelu (Peroxygel 15g), Octenisept w płynie (50 ml), waciki nasączone alkoholem, itp.
 • tabletki przeciwbólowe, które mają również działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne,
 • lekarstwa , maści, których potrzebujemy po konsultacji z lekarzem. Muszą być przechowywane w szczelnych opakowaniach, osłoniete przed słońcem i wilgocią, a także posiadać załączoną do opakowania ulotkę.
 • antybiotyk- jeżeli w rejonach, gdzie podróżujemy trudno o opiekę medyczną, to warto poprosić lekarza, aby wypisał nam uniwersalny antybiotyk, tak na wszelki wypadek (nalezy wówczas pamiętać także o probiotykach),
 • leki na dolegliwości jelitowe i żołądkowe np. rozkurczowo działająca na ból jetli No-spa, czy też coś przeciwbiegunkowego- węgiel, Imodium, itp. (osobiście nigdy nie zabieram ze sobą, w razie takich problemów po prostu odpoczywam od intensywnej jazdy, pamiętam o dobrym nawodnieniu, piję dużo coli, elektrolitów (warto kupić w saszetkach i spakować do apteczki) i wprowadzam odpowiednią dietę),
 • maść na ukąszenia owadów np. Fenistil,
 • żel na stłuczenia np. Altacet,
 • mini preparat na komary i muszki,
 • krem przeciwsłoneczny z filtrem UV,
 • pęseta, nożyczki,
 • pompka do odsysania jadu np. os, a także kleszczy typu Aspivenin (zajmuje dość dużo miejsca)- jeśli chodzi o kleszcze, to pompka niestety ich nie odsysa, ale po jej oderwaniu- kleszcza o wiele łatwiej da się wyciągnąć, pociągając go lekko ku górze placami lub pęsetą,
 • folia termiczna NRC (zawsze może być wykorzystana również do innych okazji, np. gdy jest nam bardzo zimno),
 • żel antybakteryjny do rąk w małym pojemniczku,
 • małe opakowanie chusteczek nawilżających,
 • maść na otarcia w niewielkim pojemniku,
 • krople do oczu,
 • suplementy w postaci tabletek- jeśli nasza dieta będzie mało zróżnicowana podczas wyjazdu i uboga w witaminy oraz minerały (na dłuższe wypady zabieram ze sobą osobno witaminy i minerały firmy Olimp)- można je przepsypać do woreczków strunowych, aby zajmowały mniej miejsca i odpowiednio podpisać,
 • BCAA w pigułkach – zwłaszcza, jeśli planujemy intensywną, codzienną jazdę,
 • kosmetyki pielęgnacyjne, których potrzebujemy, np. krem nawilżający do twarzy i rąk, pomadka ochronna,
Efektywne pokonywanie podjazdów terenowych

Skład apteczki rowerowej to dość indywidualna sprawa i będzie się ona różnić w zależności od tego z kim, gdzie i na jak długo mamy zamiar jechać. Na pewno warto o niej pamiętać i dobrze zaplanować jej wyposażenie, uwzględniając zwłaszcza własne potrzeby i dolegliwości.
Oczywiście, sama apteczka często nie jest wystarczająca i bez pomocy medycznej się nie obejdzie. Warto więc pamiętac o ubezpieczeniu, szczególnie jeśli wybieramy się za granicę. Ubezpieczenie można wykupić przez internet np. korzystając z takiej opcji na kontach bankowych albo wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpiecznia Zdrowotnego (jest bezpłatna i ważna przez sześć miesięcy).
Dobrze jest również skonsultować się z naszym lekarzem rodzinnym przed dłuższym wyjazdem, tak aby doradził nam w sprawie lekarstw i wypisał odpowiednią receptę.
Warto także poczytać przed wyjazdem literaturę na temat pomocy w warunkach ekstremalanych lub przejść specjalny kurs dotyczący pierwszej pomocy, bo sama apteczka może być bowiem mało użyteczna, jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy i umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *