porady

Pranie ubrań rowerowych

Podziel się tym artykułem:
dsc01766

Ubrania rowerowe wykonane są delikatnych materiałów, które wymagają odpowiedniego prania. Wysokiej jakości odzież kolarska to dobra inwestycja pod warunkiem, że odpowiednio o nią zadbacie. Jeśli więc wydaliście sporo pieniędzy na dobrą koszulkę czy spodenki rowerowe i chcecie mieć pewność, że wytrzymają więcej niż jeden sezon- to poniżej znajdziecie kilka praktycznych wskazówek, których warto przestrzegać podczas ich prania, tak aby zachować dobre właściwości ubrań.

Zanim wypierzesz ubrania…

Nie rzucaj ubrań w kąt

Wiele osób po powrocie z intensywnego treningu zdejmuje ubrania i kładzie je na stos ubrań lub wrzuca do kosza na pranie, gdzie później leżą tak przez dłuższy czas. Oczywiście, najlepiej ubrania przeprać od razu po powrocie do domu- zwłaszcza, jeśli są całe uwalone błotem, smarem. Potem możemy mieć duże problemy z ich doczyszczeniem. Czasami jednak zapominamy o praniu, nie mamy na to czasu lub po prostu czekamy, aż uzbiera nam się większa ilość rzeczy do prania- przecież nie włożymy do pralki jednego stroju kolarskiego. W takim przypadku warto zaraz po przyjściu powiesić ubrania na chwilę do przeschnięcia od potu i wilgoci- tak, aby nie rozwinęły się w nich bakterie, które powodują przykry zapach oraz źle wpływają na jakość tkaniny.

Przygotuj ubrania do prania

Ubrania rowerowe pierz oddzielnie ze zwykłą odzieżą- ręczniki, dżinsy mogą tylko uszkodzić delikatny strój kolarski.

Ponadto, zastanów się, które ubrania chcesz wyprać- pamiętaj, że każde pranie osłabia trochę właściwości ubrań (jednak bród ma na nie o wiele gorszy wpływ). Niektóre ubrania wymagają wysokiej częstotliwości prania. Należą do nich zwłaszcza skarpetki, koszulka i spodenki kolarskie, które warto prać po każdej przejażdżce. Przepocona nawet lekko koszulka po ponownym nałożeniu będzie wydzielać nieprzyjemny zapach. Z kolei, niewyczyszczona wkładka od spodenek może powodować rozwój bakterii odpowiedzialnych za infekcje okolic intymnych.
Codziennie natomiast nie trzeba prać (oczywiście jeśli nie są ubłocone) takich ubrań jak np. : rękawiczki, kurtka, wiatrówka, buff, kamizelka, rękawki czy nogawki- spokojnie można je przeprać po kilku wypadach.

dsc01755

Sprawdź zawartość kieszonek

Zanim wrzucisz koszulkę, bluzę lub kurtkę do prania- przeszukaj dokładnie kieszonki. W środku często mogą znajdować się pieniądze, chusteczki, żele, batony i inne rzeczy, które mogą zabrudzić, zniszczyć odzież podczas prania. No i czasami może znajdować się w nich coś wartościowego- w taki właśnie sposób straciłam moje słuchawki i licznik;)

Zapnij dokładnie wszystkie zamki, rzepy i guziki

Przed praniem upewnij się, że wszystkie guziki, zamki i rzepy są zapięte i wywiń najlepiej ubrania na lewą stronę. Można również taką odzież włożyć do specjalnego worka na pranie. Rzepy lub niedopięte zamki z ostrymi krawędziami mogą bowiem pozaciągać, przetrzeć lub nawet podziurawić delikatne, rowerowe tkaniny.

Sprawdź metkę

Przed rozpoczęciem prania- zapoznaj się ze z instrukcją na metce i zastosuj się do podanych na niej wytycznych.

dsc01762

Kiedy zaczniesz prać ubrania…

Pranie ręczne

Kiedy na metce pojawi się znak przedstawiający rękę zanurzoną w misce – to dane ubranie powinniśmy uprać ręcznie.
Taki sposób czyszczenia odzieży ma jednak wiele korzyści. Przede wszystkim jest łagodniejszy dla ubrań, a także bardziej oszczędny (nie tylko pod względem pieniędzy ale i czasu)- zwłaszcza, jeśli zależy nam na wypraniu tylko jednej koszulki. Pranie ręczne często również jest niezbędne, aby wyczyścić mocno ubłocone błotem lub smarem ubrania, bo koncentrujemy się wówczas na ubrudzonych miejscach. Ponadto, często jesteśmy także zmuszeni do prania ręcznego np. kiedy jesteśmy w podróży lub na etapówce i nie mamy dostępu do pralki.

Ręcznie prać powinniśmy nad zlewem lub miską przy użyciu zimnej lub letniej wody. Po włożeniu ubrań pod wodę- szorujemy je mydłem (najlepiej szarym), delikatnym szamponem (np. dla dzieci) lub innymi, skutecznymi według nas specyfikami – tak, aby zetrzeć plamy z błota, kurzu, itp. Następnie dokładnie płuczemy ubrania pod bieżącą wodą, a potem delikatnie wyciskamy i pozostawiamy do wyschnięcia.

Czasami, kiedy ubrania są mocno ubrudzone, a błoto na nich jest już zaschnięte- wkładam je do miski, zalewam wodą z płynem i zostawiam tak na kilka godzin, żeby później łatwiej było mi wyszorować plamy już pod bieżącą wodą.

Ręcznego prania wymagają zwłaszcza ubrania wykonane ze specjalnej membrany np, Gore-texu, Windstoppera, a także rękawiczki (chociaż te ostatnie piorę po dokładnym zapięciu rzepów w pralce).

Ręcznie lepiej czyścić również buty rowerowe. Zazwyczaj wyciągam wkładki i szoruję je osobno. Obuwie natomiast wkładam do miski z płynem na kilka godzin, a następnie czyszczę pod bieżącą wodą. Buty lepiej wyprać dwa dni przed planowaną jazdą, bo zazwyczaj długo schną (z wyjątkiem gorących, letnich dni). W celu szybszego wyschnięcia – można obuwie wypchać także gazetami, rozpiąć i wyciągnąć języki, a potem ustawić w pozycji pionowej. Kiedy buty są lekko przybrudzone i nie mam czasu na ich mycie- wyciągam i myję tylko wkładki, a buty przecieram chusteczkami nawilżającymi dla dzieci.

Oprócz butów warto również ręcznie prać ochraniacze na buty- zwłaszcza te neoprenowe. Dobrze je przepłukać pod wodą od czasu do czasu, zwłaszcza podczas śnieżnej zimy- sól może bowiem niekorzystnie wpływać na ich trwałość.

Warto tutaj jeszcze zaznaczyć, że pranie ręczne w podróży (zwłaszcza takiej niskobudżetowej ze spaniem na dziko, w namiotach, itp.) często jednak rządzi się innymi prawami- pierzemy wówczas w toaletach publicznych lub miejscu noclegu pod zlewem, a często także w strumieniu (pamiętajmy wówczas o używaniu produktów przyjaznych dla środowiska np. mydła turystycznego Pharma Voyage)- wtedy kiedy mamy taką możliwość, a warunki pogodowe pozwalają nam na wysuszenie ubrań (złym pomysłem będzie wypranie ich podczas deszczowych wilgotnych dni, bo mogą nie wyschnąć- pamiętam jak podczas wyprawy wzdłuż Norwegii ubrania pokryły mi się pleśnią…). Dlatego warto podczas dłuższych wypraw załatwić sobie czasem nocleg w jakimś hotelu, campingu, itp. i zrobić dzień wolny na pranie i suszenie odzieży.

Pranie w pralce

Pranie w pralce to duża oszczędność naszego czasu- zwłaszcza jeśli mamy do wyprania sporo ubrań. Należy unikać mocnego trybu pracy pralki, który może uszkodzić delikatną, rowerową odzież.

dsc01775

Kiedy już włożymy ubrania do pralki- ustawiamy na program delikatnego prania lub prania ręcznego (45-60 min). Temperatura powinna być niska- maksymalnie 30, 40 stopni- w zależności od informacji na metce. Gorąca woda może powiem spowodować utratę trwałości oraz elastyczności materiałów.

Do dozownika wlewamy delikatny, podstawowy płyn do prania (np. płyn dla dzieci) zamiast proszku. Należy unikać wybielaczy, płynów wybielających i zmiękczających. Na rynku możemy również znaleźć spory wybór płynów przeznaczonych specjalnie do prania odzieży sportowej np. Perwoll Sport&Active (ok 10 zł, dostępny np. Rosmannie, 1 l),Dr Reiner Płyn do prania odzieży sportowej (ok 10 zł za 1L), NikWax Base Wash (ok. 37 zł, 300 ml), Halo Proactive Sports Wash (16 zł 250 ml), Assos Active Wear Cleanser (ok. 53 zł za 300 ml), Płyn do prania i konserwacji odzieży funkcyjnej 4F ( 1 l za ok. 20 zł), itp.
Raz na jakiś czas warto również wyprać ubrania w specjalnym płynie impregnującym- szczególnie w przypadku membran wodoodpornych, wiatroszczelnych (dostępne w większości sklepów sportowych np. Decathlonie albo 4F, sklepach internetowych, itp.)- tak, aby przedłużyć ich trwałość (osobiście jednak nigdy nie testowałam tego typu produktów).

Czasami warto włączyć dodatkowe płukanie po skończonym praniu- tak, aby usunąć pozostałości po detergentach, które mogą zapychać i zmniejszać oddychalność tkanin.

Lepiej unikać też wirowania, gdyż wysokie obroty mogą mocno rozciągnąć ubrania- możemy podczas programowania prania wyłączyć całkowicie wirowanie lub ustawić na delikatne obroty.

dsc01777

Suszenie odzieży kolarskiej

Wyciągnięte z pralki ubrania wieszamy na suszarce i zostawiamy tam do wyschnięcia. Spodenki rowerowe wieszamy wkładką do góry, wywinięte na zewnątrz.

Nie wolno suszyć ubrań rowerowych w suszarce bębnowej ani ich prasować. Należy unikać także wieszania ubrań na gorących kaloryferach i grzejnikach, gdyż bardzo łatwo możemy w ten sposób uszkodzić materiał.

W przypadku prania bez wirowania lub ręcznego- należy strzepać z odzieży nadmiar wody i lekko wycisnąć. Można także zastosować w tym celu pewien patent- rozłożyć ubranie na dużym ręczniku, a następnie zwinąć go delikatnie w rulon, wyciskając nadmiar wody. Następnie ubrania najlepiej powiesić na suszarce nad wanną (albo podłożyć coś pod suszarkę) do odcieknięcia na godzinę- tak, aby woda nie kapała nam na podłogę. Później, jeśli chcemy możemy przenieść ewentualnie ubrania lub suszarkę w inne miejsce.

Ubrania rowerowe wykonane są z tkanin, które bardzo szybko schną, więc zazwyczaj na drugi dzień możemy już je zdjąć z suszarki. W celu przyspieszenia procesu schnięcia, zwłaszcza kiedy jest zima- można postawić obok suszarki z ubraniami pochłaniacz wilgoci.

dsc01752

Nieodpowiednie pranie odzieży sportowej może spowodować, że delikatne materiały, z których są one wykonane- stracą swoje właściwości- zwłaszcza trwałość i elastyczność. Zresztą, to nie jedyne zagrożenia- kolory ubrań mogą wyblaknąć lub się zmienić, szwy puścić, wkładka od spodenek może się zmechacić, a koszulka rozciągnąć albo skurczyć. Odzież rowerowa jest dość kosztowna- warto więc odpowiednio prać kolarskie stroje, aby jak najdłużej utrzymać materiał w dobrym stanie.

bs-1059

Komentarze

  • Jeżeli buty ochronne sidi winter therm zostały pierwszy raz wyprane w pralce na dodatek bez płynu do prania z odzieżą wodoodporna, jest możliwość ich uratowania?

    • Myślę, że raczej nie powinno im się nic stać- zależy, co jest napisane na etykiecie. Mogły jedynie osłabić się ich właściwości. Jednak następnym razem lepiej czyścić taką odzież zgodnie z instrukcją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *