Porady

 • 10 lutego 2017 Jeden komentarz

  Zimowe zgrupowanie- 6 miejsc w Europie idealnych na trening

  Długa i mroźna zima często nie sprzyja rowerowym treningom. Krótkie, ponure dni, błoto pośniegowe lub szklanka na drogach- takie warunki potrafią skutecznie popsuć nam przyjemność z jazdy i zniechęcić do wyjścia na rower. Warto wówczas zrobić sobie w zimie mały „reset” i pojechać na południe- w miejsca, gdzie jest dużo cieplej. Poniżej znajdziecie 6 miejsc idealnie nadających się na zimowe zgrupowanie.

  Czytaj dalej
 • 28 stycznia 2017 komentarzy 8

  Bike fitting- czy warto?

  Jeszcze do niedawna, na profesjonalne ustawienie rowerów decydowali się przede wszystkim kolarze zawodowi. Obecnie bike fitting staje się coraz bardziej popularny również wśród amatorów. Niepotrzebny wydatek czy konieczność? Czy warto skorzystać z usług placówek zajmujących się bike fittingiem?

  Czytaj dalej
 • 23 stycznia 2017 komentarze 2

  7 sportów- alternatyw dla treningu rowerowego

  Oczywiście, wiadomo, że kolarstwo to najlepszy rodzaj aktywności i sezon na rower trwa cały rok. Jednak są takie momenty, że czasami warto na chwilę zrobić przerwę od kręcenia i spróbować innych sportów- zwłaszcza, jeśli dają nam one dużo frajdy. Poniżej znajdziecie siedem sportów, które mogą być świetną alternatywą dla rowerowego treningu.

  Czytaj dalej
 • 14 stycznia 2017 Brak komentarzy

  Rolowanie- jak używać wałka do masażu

  Oczywiście, nic nie zastąpi profesjonalnego, regularnego masażu. Jednak, jeśli nie dysponujemy dużą ilością czasu i pieniędzy- to warto zaopatrzyć się w polecany i stosowany przez fizjoterapeutów roller, jako dobre uzupełnienie ćwiczeń regenerujących i rozciągających po treningu.

  Czytaj dalej
 • 6 stycznia 2017 Brak komentarzy

  Lektury na zimowe wieczory- cz.2 Książki o kolarstwie

  Zimowe, chłodne wieczory to często najlepszy moment, aby wskoczyć pod ciepły kocyk z kubkiem kawy i ciekawą książką w dłoniach- tym bardziej, jeśli dotyczy ona kolarstwa. Biografie znanych kolarzy, literatura na temat treningów rowerowych, czy nawet kolarskie książki kucharskie- stanowią cenne źródło wiedzy i inspiracji oraz świetnie motywują nas do poprawy naszych wyników.

  Czytaj dalej
 • 28 grudnia 2016 Brak komentarzy

  10 powodów, dla których warto jeździć zimą

  Kiedy za oknem śnieg i mróz- ciężko zmobilizować się do wyjścia na rower. Nie warto jednak rezygnować z zimowych wypadów, bo jazda o tej porze roku ma sporo zalet. Poniżej znajdziecie 10 powodów, dla których warto kręcić również w trakcie zimy.

  Czytaj dalej
 • 23 grudnia 2016 Brak komentarzy

  Zimowy survival- jazda w trakcie mroźnych dni

  Nadejście zimy dla większości rowerzystów wcale nie oznacza końca sezonu… Zimowa jazda może być także ciekawą przygodą. Malownicze, zabielone krajobrazy, jazda po śniegu, chęć podtrzymania formy, nowe wyzwania oraz nieustanne przekraczanie granic własnego komfortu- to powody, dla których najczęściej wychodzimy w trakcie mroźnych dni na rower.

  Czytaj dalej
 • 11 grudnia 2016 komentarzy 5

  Rowerowe gadżety na prezent pod choinkę i nie tylko

  Święta coraz bliżej… Powoli zaczyna się zakupowy zawrót głowy. To już ostatni moment, aby zamówić przez Internet prezenty dla bliskich. Jeśli zastanawiacie się więc, co kupić rowerzyście bądź rowerzystce, to przygotowałam dla Was sporo pomysłów na upominki nie tylko pod choinkę.

  Czytaj dalej
 • 2 grudnia 2016 komentarze 3

  Lektury na zimowe wieczory- Cz. 1 Rowerowa literatura podróżnicza

  Zimowe, chłodne wieczory to często najlepszy moment, aby wskoczyć pod ciepły kocyk z kubkiem kawy i ciekawą książką w dłoniach- tym bardziej, jeśli jest ona związana z rowerami. Literatura podróżnicza pozwala przenieść się na chwilę w ciekawe miejsca i zainspirować do organizacji własnych wypadów.

  Czytaj dalej
 • 25 listopada 2016 komentarze 3

  Pranie ubrań rowerowych

  Ubrania rowerowe wykonane są delikatnych materiałów, które wymagają odpowiedniego prania. Wysokiej jakości odzież kolarska to dobra inwestycja pod warunkiem, że odpowiednio o nią zadbacie. Poniżej znajdziecie kilka praktycznych porad odnośnie prania, dzięki którym sportowe tkaniny dłużej zachowają swoje właściwości.

  Czytaj dalej
 • 18 listopada 2016 Brak komentarzy

  Trenażer jako alternatywa dla zimowego treningu

  Choć sezon rowerowy trwa przez cały rok- to jazda w trakcie zimy często nie jest najlepszym rozwiązaniem ze względu na ciężkie warunki atmosferyczne i krótkie dni. Dobrą alternatywą może być wówczas zakup trenażera.

  Czytaj dalej
 • 11 listopada 2016 Brak komentarzy

  System bezdętkowy

  System bezdętkowy świetnie sprawdza się podczas jazdy w terenie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej rowerzystów decyduje się na takie rozwiązanie.

  Czytaj dalej
 • 28 października 2016 Brak komentarzy

  Maratony MTB – pierwsze kroki. Cz. 2 Tuż przed startem, w trakcie i po wyścigu

  Choć sezon startowy niedawno się zakończył- to dobry moment, aby planować kolejne cele na nowy rok… Jeśli więc zamierzamy wziąć udział w maratonie mtb, to warto już teraz rozpocząć odpowiednie przygotowania.

  Czytaj dalej
 • 21 października 2016 Brak komentarzy

  Maratony MTB – pierwsze kroki. Cz. 1 Jak przygotować się do startu?

  Choć sezon startowy niedawno się zakończył- to dobry moment, aby planować kolejne cele na nowy rok… Jeśli więc zamierzamy wziąć udział w maratonie mtb, to warto już teraz rozpocząć odpowiednie przygotowania.

  Czytaj dalej
 • 14 października 2016 Jeden komentarz

  Z aparatem na rowerze – 5 porad dla początkujących

  Często otrzymuję pochwały za zdjęcia na blogu i pytania czym zostały zrobione. I o ile model aparatu z którego korzystam nie jest żadną tajemnicą, to sam sprzęt nie zrobi za nas dobrych i ciekawych zdjęć. O czym warto wiedzieć sięgając po aparat na wyciecze rowerowej?

  Czytaj dalej
 • 7 października 2016 Brak komentarzy

  Pedały zatrzaskowe – porady dla początkujących

  Jazda w pedałach zatrzaskowych znacznie poprawia komfort i efektywność na rowerze. Wielu rowerzystów obawia się jednak przejścia na ten system z obawy przed upadkiem. Tymczasem wystarczy trochę praktyki i kilku dobrych rad, aby szybko przyzwyczaić się kręcenia w pedałach zatrzaskowych.

  Czytaj dalej
 • 9 września 2016 Brak komentarzy

  Rowerowa apteczka

  Apteczka to często pomijane przez rowerzystów wyposażenie. Podczas dłuższych, kilkudniowych tras jest niezbędna. Na krótszych wypadach często jednak o niej zapominamy, dopóki nie zaliczymy gleby.

  Czytaj dalej
 • 25 sierpnia 2016 Brak komentarzy

  Co zabrać na krótsze i dłuższe wypady

  Każdy rowerowy wypad, obojętnie czy będzie to krótki trening czy też całodniowa wycieczka – wymagają odpowiedniego zaplanowania. W zależności od długości trasy, pogody oraz naszej aktualnej dyspozycji – należy umiejętnie dobrać wyposażenie, tak aby było jak najbardziej praktyczne przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego komfortu.

  Czytaj dalej
 • 18 sierpnia 2016 komentarze 4

  Efektywne pokonywanie podjazdów terenowych

  Sprawne podjeżdżanie w terenie to jedna z kluczowych umiejętności w kolarstwie górskim. Pokonanie trudnego technicznie podjazdu stanowi często spore wyzwanie i jednocześnie dostarcza niesamowitej satysfakcji. Poniżej znajdziecie kilka przydatnych wskazówek na temat zwiększenia efektywności podczas wspinaczki na mtb.

  Czytaj dalej
 • 4 sierpnia 2016 Jeden komentarz

  Pierwsze wrażenia po przesiadce na rower szosowy

  Jazda na rowerze szosowym stała się ostatnio bardzo popularna. Coraz więcej rowerzystów decyduje się na zakup szosówki. Wiele osób, które nie miały dotychczas styczności z rowerem szosowym, a rozważa jego zakup – zastanawia się, jak w praktyce wygląda jazda na kolarzówce.

  Czytaj dalej
 • 14 lipca 2016 Jeden komentarz

  Torebki podsiodłowe

  Podczas rowerowych wypadów warto mieć przy sobie najpotrzebniejsze rzeczy, tak aby nie było potrzeby proszenia kogoś o pomoc np. w razie prostej awarii. Dobrym rozwiązaniem jest pakowanie potrzebnych przedmiotów do torebki podsiodłowej.

  Czytaj dalej
 • 23 czerwca 2016 komentarzy 8

  Jazda w trakcie upałów

  Lato to świetna pora na wypady rowerowe – wakacje, słońce, długie i ciepłe dni. Niestety, latem często też występują upały, które nie tylko potrafią znacznie utrudnić treningi i odebrać przyjemność z jazdy, ale także być niebezpieczne dla zdrowia. Oparzenia, odwodnienie, udar słoneczny – to zagrożenia, przed którymi warto się chronić.

  Czytaj dalej
 • 9 czerwca 2016 Brak komentarzy

  Jazda solo czy w grupie?

  Samotny trening czy wspólna jazda ze znajomymi? To dylemat, który często spotyka rowerzystów przed planowaniem kolejnego wypadu. Zarówno jazda solo jak i w grupie ma swoje wady i zalety…

  Czytaj dalej
 • 26 maja 2016 Brak komentarzy

  Jak pogodzić macierzyństwo z rowerową pasją?

  Takie pytanie zadaje sobie wiele rowerzystek myślących o założeniu rodziny. Pogodzenie rowerowych treningów z wychowywaniem dzieci to z pewnością trudne wyzwanie, które wymaga bardzo dobrej organizacji i motywacji.

  Czytaj dalej
 • 12 maja 2016 komentarzy 9

  Efektywne pokonywanie podjazdów asfaltowych

  Skuteczna „wspinaczka” to jedna z kluczowych umiejętności rowerowych. Podjazdy niezależnie od stopnia nachylenia czy długości zawsze stanowią duże wyzwanie dla kolarzy. Jednocześnie, satysfakcja po podjechaniu trudnego wzniesienia jest ogromna.

  Czytaj dalej
 • 14 kwietnia 2016 komentarze 3

  Czy zakładać pod spodenki rowerowe bieliznę?

  Spodenki rowerowe posiadają specjalną, przystosowaną do jazdy wkładkę. Mimo to, wielu rowerzystów, a zwłaszcza kobiet – zakłada pod spód jeszcze dodatkowo bieliznę. Czy to dobry pomysł?

  Czytaj dalej
 • 24 marca 2016 komentarze 2

  Bidon kontra bukłak

  Kiedy planujemy terenowy wypad, mamy do wyboru dwa sposoby przechowywania napojów podczas jazdy – w bidonie bądź bukłaku. Każdy z nich ma swoje wady i zalety w zależności od stylu jazdy oraz okoliczności, w jakich ich używamy.

  Czytaj dalej
 • 3 marca 2016 komentarzy 7

  Jazda na rowerze w słuchawkach

  Słuchawki na rowerze budzą sporo kontrowersji i mają zarówno wielu przeciwników jak i zwolenników. Jak wygląda to w praktyce i czy rzeczywiście korzystanie ze słuchawek podczas jazdy rowerem jest ryzykowne?

  Czytaj dalej
 • 25 lutego 2016 komentarzy 5

  Rowerowy urlop na Teneryfie od strony praktycznej

  Teneryfa to idealne miejsce do treningów rowerowych, zwłaszcza w sezonie zimowym. Odpowiedni klimat i górzyste ukształtowanie terenu to największa zaleta tej wyspy.

  Czytaj dalej
 • 4 lutego 2016 komentarze 4

  Jazda nocą- czyli oswajanie się z ciemnością

  Jazda nocą dostarcza niesamowitych emocji, ale wymaga również dobrego przygotowania. Dlaczego warto jeździć po zapadnięciu zmierzchu i na co należy zwrócić uwagę?

  Czytaj dalej
 • 21 stycznia 2016 komentarzy 8

  Zamawianie w zagranicznych sklepach

  Często, kiedy szukamy jakiegoś produktu w Internecie, okazuje się, że jest on dostępny wyłącznie na zagranicznej stronie. Wbrew pozorom złożenie zamówienia nie jest trudne.

  Czytaj dalej
 • 31 grudnia 2015 Brak komentarzy

  Jak zaplanować sezon?

  Zbliża się Nowy Rok- czas refleksji i postanowień. Jest to dobry moment, aby już teraz zacząć planowanie przyszłego sezonu rowerowego.

  Czytaj dalej
 • 24 grudnia 2015 komentarze 4

  Otarcia- jak sobie z nimi radzić?

  Niewygodne siodełko, niedopasowana wkładka od spodenek rowerowych, codzienne jazdy albo długie trasy- to jedne z głównych przyczyn powstawania otarć w drażliwych miejscach.

  Czytaj dalej
 • 13 grudnia 2015 Jeden komentarz

  Ubrania na chłodniejsze dni

  „Nie ma złej pogody na rower, są tylko złe ubrania” – jeśli więc chcemy cieszyć się z jazdy, to musimy zadbać o odpowiednią garderobę na chłodniejsze dni.

  Czytaj dalej
 • 10 grudnia 2015 komentarzy 20

  Niskobudżetowe podróżowanie po Alpach

  Od dwóch lat spędzam wakacje w Alpach w formie bikepackingu. Jeśli myślicie o takim wypadzie, to w tym artykule znajdziecie wiele przydatnych wskazówek.

  Czytaj dalej
 • 3 grudnia 2015 Brak komentarzy

  Jak się przygotować do Everestingu

  Everesting to wyzwanie polegające na zrobieniu w ciągu jednej jazdy i na tym samym podjeździe, przynajmniej 8 848 m przewyższeń. Jak ukończyć to wyzwanie?

  Czytaj dalej
 • Więcej artukułów wkrótce :)